Festival Schedule

Aug 30 to Sep 2

A B C D E F
1
Tuesday Aug 30 Wednesday Aug 31 Thursday Sep 1 Friday Sep 2
2
3
2:00 PM BAS SHEVE:
AN OPERA, IN YIDDISH

GLENN GOULD STUDIO
4
5
3:00 PM
6
7
4:00 PM
8
9
5:00 PM
10
11
6:00 PM Ashkenaz @ DROM Taberna
12
13
7:00 PM
14
15
7:30 PM
16
17
8:00 PM A CONCERT OF WOMEN CANTORS

TEMPLE SINAI
BAS SHEVE:
AN OPERA, IN YIDDISH

GLENN GOULD STUDIO
BAS SHEVE:
AN OPERA, IN YIDDISH

GLENN GOULD STUDIO
DAVID BUCHBINDER'S "RHYTHM AND JEWS"
18
19
8:30 PM
20
21
9:00 PM
22
23
9:30 PM
24
25
10:00 PM
26
27
10:30 PM
28
29
11:00 PM DUMAI DUNAI
30
31
12:00 AM
32
33
1:00 AM

Saturday Sep 3

A B C D E F G
1
HC Theatre Concert Stage Stage in the Park Brigantine Room Studio Theatre MBCS
2
3
6:00 PM Michael Wex's
"LAST NIGHT AT THE CABARET YITESH"
EXHIBITION:

A JOURNEY THROUGH THE UKRAINIAN-JEWISH ENCOUNTER

FROM ANTIQUITY TO 1939
4
5
6:30 PM
6
7
7:00 PM NOAM VAZANA EDDY PORTNOY "Follow My Nose: The History of Yiddish Cartooning"
8
9
7:30 PM
10
11
8:00 PM ROMADA
12
13
8:30 PM
14
15
9:00 PM
16
HAVDALLAH
17
9:30 PM
18
UKRAINIAN-JEWISH ALL-STARS
19
10:00 PM
20
21
10:30 PM
22
23
11:00 PM "HERE MEETS THERE" CABARET
24
25
11:30 PM
26
27
12:00 AM
28
29
12:30 AM
30
31
1:00 AM

Sunday Sep 4

A B C D E F G
1
HC Theatre Concert Stage Stage in the Park Brigantine Room Studio Theatre MBCS
2
3
2:00 PM Michael Wex's
"LAST NIGHT AT THE CABARET YITESH"
JAFFA ROAD MARK KLIGMAN - Makam EXHIBITION:

A JOURNEY THROUGH THE UKRAINIAN-JEWISH ENCOUNTER

FROM ANTIQUITY TO 1939
4
5
2:30 PM
6
7
3:00 PM JEWISH JUG BAND
8
9
3:30 PM ZHENYA LOPATNIK
10
11
4:00 PM
12
13
4:30 PM GREAT DOLGINI MARK KLIGMAN - Mickey Katz
14
15
5:00 PM HOFFMAN/LEMISH QUARTET
16
17
5:30 PM
18
19
6:00 PM NEFESH MOUNTAIN
20
21
6:30 PM
22
23
7:00 PM ABATE BERIHUN EDDY PORTNOY "Am Yisroel High"
24
25
7:30 PM
26
27
8:00 PM MOSTLY KOSHER
28
29
8:30 PM
30
31
9:00 PM
32
33
9:30 PM
34
CHLOE POURMORADY ENSEMBLE
35
10:00 PM
36
37
10:30 PM
38
39
11:00 PM GEPHILTE
40
41
11:30 PM
42
12:00 AM
43
12:30 AM
44
1:00 AM

Monday Sep 5

A B C D E F
1
Concert Stage Stage in the Park Brigantine
Room
Studio Theatre MBCS
2
1:00 PM SVETA KUNDISH & PATRICK FARRELL EXHIBITION:

A JOURNEY THROUGH THE UKRAINIAN-JEWISH ENCOUNTER

FROM ANTIQUITY TO 1939
3
4
1:30 PM
5
6
2:00 PM QUEEN KONG
7
8
2:30 PM EDDY PORTNOY Scandals of Yiddishland
9
10
3:00 PM THE ROYAL PICKLES
11
12
3:30 PM
13
14
4:00 PM BUCHBINDER, RUBIN & BERGEMAN GARY BARWIN
15
16
4:30 PM
17
18
5:00 PM ASHKENAZ PARADE with LEMON BUCKET ORKESTRA
19
20
5:30 PM
21
22
6:00 PM BEST OF THE FEST FINALE
23
24
6:30 PM
25
26
7:00 PM
27
28
7:30 PM
29
30
8:00 PM
31
32
8:30 PM
33
34
9:00 PM
35
36
9:30 PM
37
38
10:00 PM
39
40
10:30 PM

TUESDAY AUGUST 30

“A Concert of Women Cantors”
The 2022 Ashkenaz Festival will open with the North American Premiere of a new program of Women’s Cantorial Music featuring Cantors Sveta Kundish, Rachel Weston, and Judith Berkson, together with music director Patrick Farrell and an all-star ensemble. The group presents an exceptional mosaic of musical styles and languages, from traditional khazones, Yiddish songs and Hasidic nigunim to modern Synagogue music and Hebrew melodies. This special concert will celebrate female voices, the principles of equality, and the continuing development of Jewish liturgical tradition. 

8pm @Temple Sinai, 210 Wilson Ave. BUY TICKETS

WEDNESDAY AUGUST 31

“Bas Sheve” – An Opera in Yiddish by Henekh Kon

Ashkenaz 2022 will feature the North American premiere of Henekh Kon’s “Bas-Sheve,” the only known pre-Holocaust Yiddish opera. Newly revived and re-constructed, this new concert production of the work will be conducted/directed by Neal Stulberg and features the UCLA Philharmonia, with rising star soloists Jaclyn Grossman, Jonah Spungin, Marcel d’Entremont and Geoffrey Schellenberg. Produced through a tri-national partnership between Ashkenaz, Yiddish Summer Weimar and the UCLA Lowell Milken Center for Music of American Jewish Experience, with the support of the Canada Council for the Arts, Azrieli Foundation, Toronto Workmen’s Circle Foundation, and Glenn Gould School at RCM. Additional performances on Sept 1 and 2.

8pm @Glenn Gould Studio, 250 Front St. W. BUY TICKETS

THURSDAY SEPTEMBER 1

“Bas Sheve” continues (see description above) BUY TICKETS

8pm @Glenn Gould Studio, 250 Front St. W

~   ~   ~   ~   ~   ~

Ashkenaz @DROM Taberna

“Rhythm and Jews”

Ashkenaz Festival founding Artistic Director David Buchbinder brings forth a new assemblage of local klezmer heroes for an evening of new, old-world sounds at one of Toronto’s most beloved live music venues, Drom Taberna.  The lineup includes Bret Higgins, Beth Silver, John Williams Emelyn Stam, current Ashkenaz Artistic Director Eric Stein, and some other possible surprise guests.

8pm@Drom Taberna, 458 Queen St. W.

FRIDAY SEPTEMBER 2

“Bas Sheve” continues (see description above) 

8pm @Glenn Gould Studio, 250 Front St. W.  BUY TICKETS  

SATURDAY SEPTEMBER 3 to MONDAY SEPTEMBER 5

Multi-venue programming at Harbourfront Centre, beginning at 6pm on Saturday evening Sept 3 and concluding at nightfall on Labour Day Monday, Sept 5. Lineup includes Michael Wex’s outrageous new theatre show Last Night at Cabaret Yitesh,” plus over two dozen musical performances including ROMada, the Ukrainian-Jewish All-Stars, Chloe Pourmorady, Abate Berihun, Mostly Kosher, Nefesh Mountain, Noam Vazana, Jaffa Road, Queen Kong, Gephilte, and more. Browse our event listings for artist info and stay tuned for a more detailed schedule of the weekend programming as soon as we lock in our production schedule.